Пет точки за разговор от Леванте 2-3 Барселона

Победната серия на Барселона продължи при Леванте, въпреки че отборът на Шави раздаде три дузпи и се изправи срещу домакин, който желае да хвърли почти всичко на каталунците.

Три дузпи в един мач са доста нечувани, но се случиха в Леванте, малко повече от седмица след като Реал Мадрид получи хеттрик от удари на място срещу Селта Виго в Ла Лига. Теоретиците на конспирацията ще имат полеви ден с този.

Барса наистина не може да има твърде много оплаквания от нито един от двата удара на място, но се справи брилянтно добре, за да вземе и трите точки на терен, където са имали трудности в миналото. Отново хората на Шави трябваше да дойдат отзад, да се вкопаят и да покажат истински боен дух и отново излязоха козове.

Разбира се, това не беше най-красивото представяне на Барса, но след такъв мач на увеселителен парк тези три точки ще се почувстват още по-специални. Барса вече е без загуба от 15 мача и според Мистър Чип е първият отбор, който спечели мач в Ла Лига, след като допусна три точкови удара.

Шави избра да даде почивка на Педри и Гави за това и започна и двамата тийнейджъри на пейката в Леванте. Това беше разбираемо решение, като се има предвид текущото натоварване на Барса, но треньорът в крайна сметка извика дуото в началото на второто полувреме, като отборът му изоставаше.

Нико Гонзалес получи първия си старт в Барселона от януари, но не се възползва наистина от възможността. Играта на Барса през първото полувреме беше твърде бавна и тежка, липсваше интензивността, необходима дори за мача със свиреп Леванте.

Педри и Гави се нуждаеха само от минути, за да изведат Барса напред за първи път в мача с наистина специален гол. Бягането и пасът на Гави бяха толкова добри за гледане и позволиха на Педри да изравни с един удар на десния си ботуш.

Барса все още имаше работа, за да продължи и да спечели мача, но няма съмнение, че представянето на двамата младежи беше от решаващо значение. Шави настоя след мача, че Барса не зависи от Педри, но статистиката показва друго.

Опта изтъкна преди началото как Барса спечели 80% от мачовете си в Ла Лига този сезон, когато Педри беше в титулярния XI. Когато халфът не е в отбора, процентът пада до едва 42,1%. Разказване.

Снимка от Дейвид С. Бустаманте/Сократес/Гети Имиджис

Един от ключовите моменти в мача беше, когато Леванте получи втора дузпа, само пет минути след като Леванте поведе с точков удар на Хосе Луис Моралес.

Ерик Гарсия, който иначе имаше изключително впечатляващ мач за пореден път, този път беше виновният и изглеждаше, че ще е лека нощ за Барселона, като Леванте ще поведе с 2-0.

И все пак Марк-Андре тер Стеген имаше други идеи и спаси усилията на Роджър Марти, които сякаш вдъхнаха нов живот на Барса. Три минути по-късно Барса изравни и изведнъж целият тен на играта отново се промени.

Вратарят на Барса имаше много критики през този сезон и с право на моменти, но той със сигурност е нагоре в момента и определено беше ключов за победата в неделя.

Пиер-Емерик Обамеянг и Усман Дембеле също бяха от ключово значение за победата, тъй като дуото се комбинира отново, за да изравни Барса. Нападателят беше практически анонимен в Леванте, докато не отби с глава вкусна топка от Дембеле у дома.

Това вече е 10 от 14 мача за национала на Габон, откакто се присъедини към Барселона с безплатен трансфер през януари. Обамеянг вече изравни Мемфис Депай като голмайстор на отбора през 2021-22 в 15 мача по-малко.

Обамеянг за пореден път каза на Дембеле да остане след мача и няма как да не се чудите дали присъствието на нападателя в клуба може да помогне на французина да продължи.

Дембеле е във форма и вече е начело в класациите за асистенции в Ла Лига заедно с Карим Бензема от Реал Мадрид на 11. Все още нямаме представа какво мисли Дембеле за бъдещето си, но неговото весели тържества когато Луук де Йонг вкара победителя със сигурност не издаде вид на човек, който не се притеснява от клуба.

Де Йонг отново се включи, за да осигури на Барселона три точки при завръщането си в отбора, след като беше положителен тест за Covid-19. Холандецът остава много полезна опция извън резервната скамейка и доказа защо още веднъж в Леванте.

Изглеждаше, че Барса върви към равенство, след като дузпата на Гонсало Мелеро върна играта до 2-2, което доведе до това, че Шави изпрати Де Йонг да намери победител. И точно това направи с глава в умиращите секунди.

Де Йонг вече има шест гола в първенството за Барселона, само Мемфис и Ауба са отбелязали повече и си струва да се подчертае колко важни са били неговите голове за каталунците.

Шави определи Де Йонг като „страхотен вариант“ и „пример за всички“ след мача, но самият голмайстор вероятно го постави най-добре.

„Вкарването на голове винаги е невероятно чувство“ той каза. „Но вкарването в последните минути за спечелването на трите точки е нещо наистина специално. Правил съм го няколко пъти в кариерата си и никога не става нормално това чувство. Удивително е.”